Інформаційна боротьба – не менш важлива за збройну

Про важливість і складність роботи волонтерів, що допомагають військовим, говорять усі. Їх визнають на державному рівні, дякують, відзначають подяками та нагородами, “знають в обличчя” і поважають. І це – правильно.

Але війна – це далеко не тільки кулемети, танки, снайпери, вибухи і перестрілки. Росія розгорнула війну в усіх сферах, і однією з найважливіших є інформаційна. Перемога у боротьбі за свідомість людей – це те, без чого неможливе завоювання чи звільнення будь-яких територій.

В Україні вже три роки діє група “Інформаційний Спротив”, що займається протидією російській агресії в інформаційному полі. З вторгненням російських військ у Крим, група розгорнула мережу волонтерів, що збирають та передають об’єктивну інформацію. Ці волонтери – нікому невідомі. Їх не можна розсекретити, адже вони працюють, не афішуючи своєї діяльності, більше того – засекречено. Вони працюють не тільки на вільних, а й на окупованих територіях України.

Саме про їх роботу розповіли координатори групи “Інформаційний Спротив” Дмитро Тимчук, Юрій Карін та Констянтин Машовець під час зустрічі в рамках проекту “Чаювання Вільних” (організатор – Фундація Вільні Люди).

Андрій Левус, голова Проводу “Вільних Людей”, екс-заступник голови СБУ:

 • Коли мене призначили заступником голови СБУ, я стикнувся з тим, що держава – паралізована, заблокована ворожою агентурою. Це стосувалось, перш за все, інформаційної сфери. У цей час на арену вийшла група “Інформаційний Спротив”, що дарувала нам надію: вперше громадськість отримала змогу реалістичніше оцінювати ситуацію. “ІС” не просто боровся з фейками, вів розвідку і забезпечував нас об’єктивною інформацією, а й став важливим інструментом в інформаційній війні.
 • Права людини і свобода слова не можуть бути вищими за національні інтереси. Наш пріоритет № 1 – національна безпека. Говорячи про інформаційну деокупацію, слід навести порядок зі ЗМІ. Це абсурд, коли, наприклад, патріотичні політики використовують телеканал “Інтер” як інформаційний майданчик. Усі знають, що ефіри – постановочні, то навіщо туди йти? Легітимізувати театральне дійство? Про права людини та свободу слова говорять ліберали, що часто фінансуються саме російською стороною.

Дмитро Тимчук, військовий, журналіст, координатор групи “Інформаційний Спротив”:

 • Першим нашим кроком стало написання аналітичної доповіді для РНБО про необхідність протидіяти російським інформаційним атакам. У відповідь ми отримали лист, що такою протидією займається державне агентство Укрінформ. При всій повазі до цього ресурсу, стало зрозуміло, що ні про яку інформаційну боротьбу в такому форматі не йдеться. Ми створили команду для збору інформації, працювали в режимі довіри.
 • Слоган групи “ІС” – “Правда належить вільним”.
 • Наша головна зброя  – саме об’єктивна інформація. Стандарт якості – це перевірка будь-яких фактів за “правилом трьох джерел”. Інформацію можна вважати достовірною, якщо вона підтверджується трьома незалежними джерелами.
 • Важливим моментом є безпека наших волонтерів. Вони працюють і в Криму, і на Донбасі. Часто ризикують сильніше, ніж військові. Саме тому нам доводиться відмовлятись від фото чи відеофіксації фактів, адже зростає ризик викриття. На відміну від, наприклад, волонтерів, що працюють з забезпеченням військовослужбовців, яких нагороджує і визнає вся Україна, подякувати “агентам інформаційної боротьби” можемо хіба на словах.
 • У своїй роботі група керується принципами перевірки та вибірковості інформації, адже не всі факти можна виводити в публічну площину. Інформація, здобута “Інформаційним Спротивом”, передається українським спецслужбам, серед яких – Головне управління розвідки, розвідка Національної Гвардії, контррозвідка Служби Безпеки України.

Костянтин Машовець, військовий експерт, координатор групи “Інформаційний Спротив”:

 • Говорячи про проблеми в роботі, відзначається складність роботи з людьми, що не є фахівцями. Часто людина дає інформацію, але при цьому не може відрізнити танк від БМП. І якщо в Криму ми працюємо з військовими, то на Донбасі – вибору не було, мережу будували з нуля. 90% інформації – деза, доводиться багато перевіряти. Як тільки джерело дає фейкову інформацію – ми відразу його відкидаємо (ні часу, ні ресурсу розбиратись немає).
 • Є проблема з чітким ідентифікування зразків озброєнння. Людина каже: проїхало 4 машини. А які – невідомо, людина не розбирається. Не хочеться таку інформацію втрачати, але доводиться.
 • Загрози для України є не лише на Донбасі, а й на Півдні, Сході: це також потенційно небезпечні зони. Нам бракує ресурсів, хоч є і регіональні підрозділи. Як не дивно, на окупованих територіях працюють активніше, ніж на вільних.
 • Третина тих, хто приєднався до сепарських угрупувань, зробили це не через бажання “жити в Росії”. Взяти автомат у руки – це просто відчути силу і вплив.

Юрій Карін, військовий експерт, головний редактор сайту “Інформаційний Спротив”:

 • Половина моїх співкурсників – зараз мої вороги, служать у військах РФ. Когось шантажували, комусь пропонували підвищення, гроші, квартири.
 • Перший висновок, які ми повинні зробити – з військовими не велась просвітницька робота. Фактивно, відбувалась “шароварницька робота”, армію не навчили любити Україну, не розповіли про досвід минулих поколінь, що проливали кров за державу.

Довідка:

Група “Інформаційний Спротив”, почавши роботу 2 березня 2014 року, була першою волонтерської ініціативою, яка почала надавати громадськості об’єктивну інформацію про російську агресію. Тоді, усвідомивши беззахисність України в інформаційному просторі перед пропагандою Росії, якій прикривалася спецоперація Путіна з анексії Криму, координатори групи ІС створили неурядову розвідувально-інформаційну мережу, в яку ввійшли патріотично налаштовані мешканці Криму, а потім – Донбасу. Завданнями групи ІС є збір та перевірка оперативної інформації, оперативне інформування української та міжнародної спільноти про події спочатку в Криму, а з квітня 2014 року – на Донбасі. Мережа ефективно діє і сьогодні, при цьому чимала частка зібраної та перевіреної інформації про дії російсько-терористичних військ не підлягає оприлюдненню, та передається спецслужбам України.

Фундація “Вільні Люди” – благодійна організація, що займається соцільно-гуманітарними проектами задля формування та консалідації дієвого середовища, що сповідує припципи українського консерватизму.

Проект “Чаювання Вільних” – зустрічі з цікавими людьми для формування середовища прибічників державницького руху.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s