Місія “Схід”

Перш ніж хитати головою, засуджуючи жителів Донбасу, що “пустили сепаратистів на українську землю”, задумайтесь: а чому вони так зробили? Чому ненавиділи все українське і чекали “спасіння”? Люди, що в борцях за Державу вбачають найлютіших терористів; живуть мріями про відродження “совєтів”; не вміють і не хочуть говорити державною мовою, були виховані суспільством. Впливи проросійських ЗМІ, україноненависницьке середовище, робота на заводі та горілка як єдиний вид відпочинку зробили свою справу.

А що зробили ми, “свідомі і розумні”, аби змінити світогляд жителів Криму, Луганщини, Донеччини? Чи працювали з ними? Чи відкривали історичну правду про злочини радянської влади? Чи намагались достукатись? І навіть якщо так – чи достатньо голосно стукали?

Виправляти помилки ніколи не пізно: у нас ще є шанс повернути прихильність жителів прифронтових зон до України. І місія “Схід” це доводить.

На початку лютого відбулась поїздка активістів “Молодіжного Націоналістичного Конгресу” та волонтерів “Вільних Людей” у зону АТО, аби поспілкуватись з громадами Сватового, Рубіжного та Новоайдару, а також передати військовим зібрану допомогу. В основному, більшість волонтерів працюють саме з військовими, що зрозуміло і цілком виправдано: саме вони ризикують життями, захищаючи український кордон. Але давно вже час звернути увагу на мирних жителів.

Маршрут поїздки: Сватове – Рубіжне – Новоайдар – бойові позиції.

img_0120Мало хто знає, що Сватове не опинилось під сепаратистами тільки тому, що має потужний осередок українства – громаду церкви. Минулого року я вже мала можливість поспілкуватись з отцем Дмитром Романківим та прихожанами, коли поверталась з лінії розмежування у складі волонтерської групи. Нас радо зустрічали у будівлі, що по суті не є церквою, але виконує її функції. Там – холодно, але чисто та гарно.

Найближчі плани громади – побудувати свою церкву. І це не тільки слова: проект затверджено, гроші – збираються. Не останню роль у цьому відіграє українська діаспора Канади. Це зайвий раз підтверджує: разом ми можемо більше!

img_0127

Повертаючись до крайнього візиту, відзначу, що через часові обмеження ми поспілкувались з сватівцями зовсім мало. Хоча, здається, і кількох діб не вистачило б: знайшли точки дотику – молодіжні заходи патріотичного спрямування.

img_0228Робота з молоддю – це те, що дає надію на “перевиховання” жителів Донбасу. Якщо народжених в СРСР фактично неможливо змусити повірити в “сильну і самостійну Україну”, то молодь мислить менш стереотипно. Принаймні, у Центрі туризму та краєзнавства, що в Рубіжному, очі дітей буквально палали від захоплення, коли ми розповідали про табори націоналістів. Нас уважно слухали, задавали запитання і не хотіли відпускати.

Діти чекали на нас не одну годину, адже через проходження блок-постів ми запізнились. Вони не тільки самостійно приготували нам вечерю, а й проявили живий інтерес до розмови. І це надихає!

img_0163У свою чергу, ми привезли для Центру туризму комп’ютер, проектор, колонку, українську літературу (яку, до речі, одразу ж “розхапали” для читання). Помітно, що дітей оточує замало українського: вони прагнуть пізнати більше. На щастя, їхній керівник Олена Хмельницька – унікальна жінка, що всіляко роздмухує вогник патріотизму.

“Проблема в тому, що люди нашого району не бачать іншої України. Вони сидять у цьому далеко не прогресивному містечку і думають, що так – скрізь. Ми намагаємось частіше вивозити дітей до Києва, на Західну Україну і показувати справжню нашу країну: людей, міста, історію”, – розповіла вона.

Крім того, за її словами, уже під час проведення АТО саме діти виявили громадянську відвагу. У той час, коли дорослі люди боялись вдягнути вишиванку, діти гордо йшли великою колоною, несучи українські вишиті рушники.

“Батьки і вчителі ховались за кущами, а діти показували приклад, як треба любити свою Україну. Вони чітко відчувають свою приналежність до української нації і не дозволяють прищеплювати собі чужі проросійські погляди”, – пояснила Олена Хмельницька.img_0248

Сподіваємось, що найближчим часом побачимо дітей з усієї Луганщини на МНКівських заходах: принаймні, контакт встановлено, план – намічено.

Крім того, вже цієї осені у Новоайдарському районі відбудеться теренова гра з робочою назвою  “Герої Айдару”. Суспільний запит – є, підтримка влади (особливо від голови Новоайдарської РДА Олега Юрченка) – є, організатори – теж є. Отож, рухаємось на Схід!

img_0337Крім роботи з громадою та молоддю, вдалось зустрітись з депутатами місцевих рад. Аби почути голос прифронтових територій, що як ніхто краще відчув втрату України, відбулись круглі столи “Єдність заради перемоги”. Суть – підтримка звернення, за яким 20 лютого у Києві проукраїнські політичні сили повинні об’єднатись, припинивши суперечки та відсунувши власні амбіції на задній план, аби зберегти Державу.  

І Сватове, і Рубіжне, і Новойдар – усі одноголосно підтримали звернення. Це ще раз підкреслює: патріотів на Донбасі багато, і ми повинні підтримувати їх. Чи то звичайним спілкуванням, чи то гуманітарною допомогою – головне, це чути, реагувати, відповідати. Ставати ближчими.

Не обійшлась поїздка і без волонтерської допомоги військовим. Заїхали на позиції до 93-ї ОМБр, передали “замовлення”. Теоретично, щоб привезти допомогу, потрібно 2-3 волонтери і 15 хвилин спілкування на базі. Але нас було значно більше, і часу віддали більше (насправді, хотілося ЩЕ!).

%d0%b0

Не так важливо привезти бензопилку чи шкарпетки, як просто поговорити. Зустріти хлопців з Запоріжжя чи Дніпропетровська, випити чаю в дерев’яній “криївці” під землею, пожартувати, усміхнутись одне одному. Підтримка – це надзвичайно важливо! Вражає щирість, простота і непереборне відчуття гордості за Україну, що буквально йде від хлопців. Вони живуть  в далеко не “ідеальних” умовах на передовій; несуть складну службу; ризикують життям; втрачають друзів, але продовжують вірити у перемогу. Вони знають, за що борються. І знають, за кого.

Ми ж виправдаємо їхню віру, правда?…

img_0395 1 2 3

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s