Cyprus Travel: дві держави

Кіпр – незалежна держава, але вже більше сорока років поділена на дві частини. Туреччина анексувала північ острова у 1974 під приводом «захисту турків-кіпріотів». Не буду наголошувати на сучасних аналогіях з Україною, і так усе зрозуміло: історія та сама. Зараз на півночі живуть турки, на півдні – греки.

Оскільки ми планували подорож південною частиною, то мали можливість відвідати і північну (якби ж в’їзд на Кіпр відбувся з турецької сторони, на грецьку нас би не пустили).

cat

Звісно, кортіло побувати та порівняти «обидва Кіпра». Але разом з цим, було якось совісно відвідувати агресорів: українцям, наприклад, не хочеться, аби хтось їхав в анексований Росією Крим. Але ми вдягнули маски мандрівників і вирішили не упускати можливість краще зрозуміти дві культури – грецьку та турецьку.

І не дарма: різниця є.

Найцікавіше говорити про Нікосію – столицю, через центр якої пролягає кордон. Ти можеш за 5 хвилин, пройшовши паспортний контроль, опинитись або в грецькій Лефкосії, або ж у турецькій Лефкоші. З одного боку – червоні прапори, з іншого – біло-сині. Так, греки-кіпріоти хочуть приєднання до Греції, але їх поки що не беруть.

mechetЯкщо ви знаєте щось про психологічний тиск, то можете уявити, як страждають греки-кіпріоти (які у більшості є православними), коли на сусідній вулиці лунає намаз. Цей спів транслюється через гучномовець і заполоняє все навкруги. Хочеш чи не хочеш, а все одно почуєш.

Отже, переходиш кордон – і світ змінюється. Турецька «Нікосія» – брудна. Будинки розвалені та занедбані (очевидно, ще з часів збройного конфлікту), скрізь – безліч невмитих дітей. У квартирах (ви не подумайте, просто вікна і двері настіж) багато хламу і бруду. Десяток дітей сидить на сходах, якийсь хлопець грає на гітарі і вони гучно співають. Відчуваєш себе героєм фільму, де сюжет зав’язаний на криміналі та бідних районах зі своїми законами.

nicosia2

nicosia3

Але не вся турецька частина Кіпру така: наприклад, в Кіренії (турки називають її Гірне) – морському порту, досить приємно. Замок-фортеця, набережна з кораблями та ресторанами,  чистий та охайний парк. Їхати з Нікосії зовсім недовго: 5 лір за one way, 9 – return.

kirenia

kirenia_port

Важливий лайфхак: вам запропонують платити або євро, або лірами. Не полінуйтеся обміняти гроші: зекономите. Заокруглюють в сторону більшого, тож ціни в євро трішки більші. У цілому ж, якщо на турецькому Кіпрі все коштує приблизно так само, як на грецькому (можливо, трохи дешевше).

travellerКіпр – острів, на півдні якого – європейська культура (охайні парки, англомовне населення, великі маркети зі світовими виробниками, спокій та розміреність), на півночі ж – мусульманська (порівняно брудно, значно менший відсоток володіє англійською, маленькі магазинчики та великі базари, шум і гам).

Особисто мені комфортніше було на грецькій частині, відчувала себе як удома,  безпеці. Чого не скажеш про турецьку.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s